Race Results:

Results for: 2009- 2010 - 2011 - 2012

2012 : 4/28 - 5/11- 5/25 - 6/8 - 6/22 - 7/06 - 7/20 - 8/03 - 8/10 - 9/21

BROOKLYN  RACEWAY    Fall Nationals results

 

FRIDAY, SEPTEMBER 21ST  results

CRUISERS

Feature – 1, Troy Meldrem / Rick Kreigel, Brooklyn; 2, Tony Roth / Scott Strong, Grinnell / Malcom; 3, Tom Hoygens / Bruce Swinton, Clarksville; 4, Rick Roush / Mike Sell, Newton; 5, Mark Heishman / Ashley Shiflett, Brooklyn; 6, Trevor Vance / Jeff Wedeking, Clarksville; 7, Brad Craig / Trent Claeys, Hartwick; 8, Tonia & Jason Bruns, Deep River / Newton; 9, Kurt & Archie Hall, Brooklyn / Victor; 10, Rob & Robert Niblo, Des Moines;

 

FRONT WHEEL DRIVE

Feature – 1, James Britton, Indianola; 2, Jer Pedersen, Dana; 3, Aaron Winburn, Grinnell; 4, Chris Storbeck, Grinnell; 5, Wade King, Des Moines; 6, Chad Larson, Brooklyn; 7, Jake Coughennower, Indianola; 8, Randy Hanson, Hampton; 9, Kyle Graham, Brooklyn; 10, Mark Schuring, Otley; 11, Christina Powell, Norwalk;

 

LEGENDS

Feature – 1, Hal Russell, Blue Grass; 2, Tyler Kelly, Oxford; 3, Kim Clover, Waupun, WI; 4, Tim Brockhouser, Webster, MN; 5, Brandon Elmer, Minneapolis, MN; 6, Adrianne Russell, Wilton; 7, Ron Boyse, Kalona; 8, Darren Hartman, Wilton; 9, Dominic Bates, Davenport; 10, Shane Williams, Minot, ND;

 

STOCK

Feature #1 – 1, Thomas Stevens, Deep River; 2, AJ Vandermeiden, Oskaloosa; 3, Jacob Lehman, Waterloo; 4, Gene Anderson, Wellsburg; 5, John Schuring, Kellogg; 6, Nathan Woodley, Parkersburg; 7, Rick Goldsberry, Runnells; 8, Marvin Housley, Reasnor; 9, Randy Birkenholtz, Newton; 10, Tanner Needham, Lynnville; 11, Kevin Walters, Montezuma;  

Feature #2 – 1, Kurt Hall, Brooklyn; 2, Matt Smalley, Sully; 3, Bruce Kline, Brooklyn; 4, Rodney Morse, Montezuma; 5, Mike Goldsberry, Runnells; 6, Matt White, Nashua; 7, Terry Housley, Newton; 8, Eric Egr, Weston, NE; 9, Mike Sell, Newton; 10, Jerome Kline, Brooklyn; 11, Jeremy Kinsey, Henderson, NE;

 

PRO STOCK

Feature – 1, Tony Boger, Wall Lake; 2, Joey Young, Indianola; 3, Michael Jeannette, Newton; 4, Aaron Van Dyke, Grinnell; 5, Wayne Webert, Williamsburg; 6, Ed Kasperbauer, Des Moines; 7, Jerrod Thompson, Sigourney; 8, Scott Shook, Malccom; 9, Butch Lester, Newton; 10, Blake Gunderson, Hampton;

 

OPEN

Feature #1 – 1, Justin Wedeking, Clarksville; 2, Joe Byers, Indianola; 3, Rick Roush, Newton; 4, Brandon Ogoreolka, Henderson, NE; 5, Jason Barrick, Iowa Falls; 6, Tom Rooney, Hampton; 7, Ed Kasperbauer, Des Moines; 8, Duane Zander, Coulter; 9, Allen Jones, Deep River; 10, Josh Firkins, Newton;

Feature #2 – 1, Steve Byers, Indianola; 2, Tyler Nerud, Dorchester, NE; 3, Justin Thompson, Sigourney; 4, Mark Schuring, Otley; 5, Tyler Osmera, Weston, NE; 6, Eric McClenathan, Victor; 7, Ty Menninga, Geneva; 8, Joe Icenbice, Deep River; 9, Michael Peterson, Montezuma; 10, Nate Wanders, Newton;

 

 

 

 

SATURDAY, SEPTEMBER 22ND   results

 

LEGENDS

Feature – 1, Tyler Kelly; 2, Hal Russell; 3, Shane Williams; 4, Kim Clover; 5, Craig Peckenschneider, Davenport; 6, Eric Barth, Sauk City, WI; 7, Dominic Bates; 8, Adrianne Russell; 9, Ron Boyse; 10, Darren Hartman; 11, Mike Mueller, Waupun, WI; 12, Warren Ropp, Kalona;

 

FRONT  WHEEL  DRIVE

Feature – 1, James Britton; 2, Wade King; 3, Derek Dezarn, New Hartford; 4, Jer Pedersen; 5, Christina Powell; 6, Jamie Coady, Altoona; 7, Randy Hanson; 8, Aaron Winburn; 9, Kyle Graham; 10, Chad Larson; 11, Mark Schuring; 12, Chris Storbeck; 13, Jake Coughennower;

 

CRUISERS

Feature – 1, Kurt & Archie Hall; 2, Trevor Vance / Jeff Wedeking, Clarksville; 3, Tom Hoygens / Bruce Swinton; 4, Mark Heishman / Ashley Shiflett; 5, Tony Roth / Scott Strong; 6, Brad Craig / Trent Claeys; 7, Chad Heyveld / Shane Earnhart, Grinnell; 8, Jacob & Laverne Lehman, Waterloo; 9, Troy Meldrem / Rick Kreigel; 10, Rob & Robert Niblo; 11, Tonia & Jason Bruns; 12, Rick Roush / Mike Sell;

 

STOCK

Feature – 1, Matt White; 2, Rick Goldsberry; 3, Jerome Kline; 4, AJ Vandermeiden; 5, Matt Smalley; 6, Josh Albertson, Newton; 7, Terry Housley; 8, Jeremy Kinsey; 9, Marvin Housley; 10, Thomas Stevens; 11, Kurt Hall; 12, Tanner Needham;

 

PRO STOCK

Feature – 1, Jerrod Thompson; 2, Joey Young; 3, Michael Peterson, Montezuma; 4, Blake Gunderson; 5, Scott Shook; 6, Chris Hash, Brooklyn; 7, Mike Brown, New Sharon; 8, Butch Lester; 9, Michael Jeanette; 10, Tony Boger; 11, Joe Breeden, Grinnell; 12, Siraj Thomason, Montezuma;

 

OPEN

Feature – 1, Duane Zander; 2, Justin Wedeking; 3, Ty Menninga; 4, Tyler Nerud; 5, Ed Kasperbauer; 6, Joe Icenbice; 7, Jason Barrick; 8, Josh Firkins; 9, Mark Schuring; 10, Eric McClenathan; 11, Rick Roush; 12, Justin Thompson;